Terapia Manualna
Terapia manualna jako praktyczna część medycyny zajmuje się badaniem i leczeniem zaburzeń czynności różnych struktur układu ruchu, a w szczególności kręgosłupa. Przed przystąpieniem do terapii przeprowadza się z pacjentem wywiad oraz badanie palpacyjne i funkcjonalne narządu ruchu. Badanie to odbywa się zarówno w spoczynku jak i podczas ruchów czynnych oraz biernych. Są to ruchy bierne fizjologiczne, czyli złożone z toczenia i ślizgu powierzchni stawowych, oraz bierne naśladujące "grą stawową".
Terapeuta ocenia wygląd i konsystencję tkanek miękkich, zakres i jakość ruchu elementów kostnych oraz charakter oporów występujących podczas przemieszczania poszczególnych struktur układu ruchu względem siebie. Bada ruchy bierne kręgosłupa i ocenia odpowiedzi układu ruchu na czynniki szkodliwe dla struktur tego układu.
Wczuj się w pacjenta. Ból jest sygnałem wysyłanym przez nasze ciało mówiący o tym, że dzieje się coś niedobrego. Terapeuta musi sprawnie szafować bólem by nie zniechęcić pacjenta do dalszej terapii.
1. Sam zabieg terapii manualnej jest całkowicie bezbolesny, a dzięki odpowiedniemu ułożeniu pacjenta i technice, osiąga się zamierzony efekt leczniczy.
2. Zmiany funkcjonalne w układzie ruchu, stanowiące przyczynę zespołu bólowego, ustępują po jednym lub kilku zabiegach manualnych.
3. Zabiegi przyczyniają się do skrócenia czasu leczenia, z jednoczesnym zwiększeniem sprawności ruchowej i zdolności do podjęcia pracy zawodowej, przy równoczesnym ograniczeniu leczenia farmakologicznego.
Przeczytaj o dyskopatiach kręgosłupa.
Dyskopatie kręgosłupa i leczenie wad postawy →
mgr Jakub Lisiecki