Dyskopatie kręgosłupa


 

 

Choroba dyskowa części szyjnej i lędźwiowej stanowi poważny problem medyczny i socjalny. Zespoły bólowe korzeniowe należą do najczęstszych dolegliwości człowieka. Według rozmaitych statystyk dotyczą 20-30% ludzi, bóle szyi dotyczą około 10%. Mimo mniejszego występowania w populacji bóle szyjne charakteryzują się dużo bardziej nasilonymi objawami niż w bólach lędźwiowych sprawiając że potencjalne ubytki neurologiczne są znacznie bardziej nasilone. Choroba dyskowa kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego jest najczęściej następstwem fizjologicznych zmian zwyrodnieniowych zachodzących w krążkach międzykręgowych w wyniku przeciążeń i urazów.

Uwypuklony lub przemieszczony do kanału kręgowego krążek powoduje ucisk na korzenie nerwów rdzeniowych lub na rdzeń kręgowy. Powyższe zmiany lokalizują się zazwyczaj w dolnej części odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa gdzie otwory międzykręgowe są węższe, a korzenie nerwów grubsze, najczęściej na poziomie c5-c6 i c6-c7, oraz na poziomie L5-S1 i L4-L5. Nierzadko dotyczą kilku poziomów jednocześnie. Przebieg choroby krążka międzykręgowego może być i często jest nawrotowy.

Wypuklina w obrębie szyjnym i lędźwiowym penetruje najczęściej w kierunku tylnym. W zależności od wielkości wypuklin, można wyróżnić:

Zespół bólowy

1. Ból miejscowy (Topalgia) podrażnienie nocyceptorów w zewnętrznej części pierścienia lub więzadła podłużnego tylnego.

2. Ból mięśniowy (Myalgia) powstaje w wyniku odruchowego napięcia mięśni przykręgosłupowych.

3. Ból rzutowany (Telagia) zlokalizowany w miejscu odległym od uszkodzenia krążka. np. kończynie.

4. Ból korzeniowy (Neurogenny) powstały w wyniku ucisku korzenia rdzeniowego, ma on rwący charakter i ściśle określoną lokalizacje.

Zespół korzeniowy

Ze względu na typowe rozmieszczenie włókien czuciowych i ruchowych w korzeniu narastający ucisku powoduje kolejno ból korzeniowy, niedoczulice, zniesienie czucia powierzchownego i odruchów głębokich prowadzących do porażenia mięśni włącznie.

Zespół rdzeniowy

Wywołany uciskiem tkanek rdzenia i naczyń (niedokrwienia) charakterystyczny dla wypukliny tylnej krążka tzw. Dysk centralny powoduje niedowład bądź porażenie dwu lub czterokonczynowe z zaburzeniami czucia rdzeniowego, mogą występować zaburzenia zwieraczy pęcherza bądź odbytu.

 

 

mgr Jakub Lisiecki

 

Metody Terapii →

Zaufali Nam

Z naszych usług korzystali: Włocławski Klub Piłkarski "Włocłavia", Stowarzyszenie "Futsal" z Włocławka, Drużyna wojów Inog z Torunia, Włocławska Grupa Paintballowa "Bulldogs", Stowarzyszenie SFTR z Konina, Klub Koszykówki Anwil S.A, Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego oraz klub "Lider"

Nasi Partnerzy →

Godziny Wizyt


 W TYGODNIU  8.00 - 20.00


Kontakt

Gabinet CADUCEUS
mgr Jakub Lisiecki
ul. Łubna 5C
87-800 Włocławek

602 775 153

biuro@caduceus.pl

Znajdziesz Nas