Stwardnienie rozsiane (łac. sclerosis multiplex, SM, ang. multiple sclerosis, MS) – przewlekła, zapalna, demielinizacyjna choroba ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do wieloogniskowego uszkodzenia (demielinizacji i rozpadu aksonów) tkanki nerwowej.
Choroba ma najczęściej przebieg wielofazowy z okresami zaostrzeń i poprawy. Częstość jej występowania zależy od rejonu geograficznego i waha się od 2 do 150 na 100 000 ludności w zależności od kraju i konkretnej populacji. Stwardnienie rozsiane zostało po raz pierwszy opisane w 1868 przez Jeana-Martina Charcota.
W ogólnym rozumieniu SM jest chorobą dotyczącą komórek nerwowych (neuronów), glejowych (oligodendrocyty), komórek odpornościowych mózgu (mikroglej) w której dochodzi do uszkodzenia otoczki mielinowej wokół wypustek komórek nerwowych, co powoduje niemożność prawidłowego przekazywania impulsów wzdłuż dróg nerwowych w mózgowiu i rdzeniu kręgowym. Nazwa "stwardnienie rozsiane" odzwierciedla rozsianie procesu patologicznego w różnych miejscach układu nerwowego, jak również rozsiew zmian w czasie.
Leczenie?
Obecnie nie jest znane leczenie przyczynowe stwardnienia rozsianego, jednak znaczna liczba chorych na świecie i prowadzący do inwalidztwa przebieg choroby sprawiają, że na świecie przeprowadza się liczne próby lecznicze z coraz to nowymi substancjami farmakologicznymi.
Fizjoterapia?
Rehabilitacja skupia się na poprawie konkretnych upośledzonych funkcji by pacjent jak najdłużej funkcjonował niezależnie. Odpowiednio ukierunkowana znacznie poprawia jakość i długość życia. Z doświadczenia widać przywracanie utraconych wcześniej funkcji co świadczy o regeneracji układu nerwowego i możliwości zatrzymania choroby.
Gabinet Fizjoterapii "Caduceus" jest partnerem Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego na obszarze Włocławka. Kilkadziesiąt osób chorych na stwardnienie rozsiane w ciągu najbliższego roku będzie mogło korzystać z rehabilitacji dotowanej przez UE nie płacąc za nią.
Dodatkowe porady na temat rehabilitacji znajdziesz poniżej:
Rehabilitacja po udarze mózgu →
Rehabilitacja po wszczepieniu endoprotezy →
mgr Jakub Lisiecki