Czym jest rehabilitacja funkcjonalna? Rehabilitacja funkcjonalna stawia sobie na celu uzyskanie funkcji potrzebnych pacjentowi, takich jak czynności dnia codziennego czyli chód, samodzielne picie i uzyskanie niezależności od otoczenia. Temu modelowi rehabilitacji w opozycji stoi stara szkoła polegająca na serii ćwiczeń o bliżej nieokreślonym celu. Fizjoterapeuta zawsze wie jaki cel stawia przed pacjentem i potrafi to wytłumaczyć. Jeśli słyszą państwo stwierdzenia typu "Tak musi być" to proszę sobie uświadomić, że gra toczy się o wasze zdrowie i powinniście Państwo na każdym etapie leczenia być jak najlepiej poinformowani.
Dlaczego warto wybrać taki model rehabilitacji?
Ponieważ znacznie szybciej przywraca ona powrót pacjenta do zdrowia, a tym samym przyspiesza powrót do pracy i wpływa na oszczędność domowego budżetu. Wieloletnia rehabilitacja kosztuje, a pamiętać należy, że pacjent w tym czasie pozbawiony jest możliwości pracy zarobkowej. Najczęstszym przykładem zaniedbań są oddziały neurologiczne, gdzie pacjent praktycznie przez cztery tygodnie leży bez ruchu. Wiążą się z tym zaniedbania, odleżyny, powikłania układu oddechowego i krwionośnego, a to najlepszy okres na rehabilitację gdyż pierwsze trzy miesiące są zawsze kluczowe bez względu na przypadłość. Czy stać was by tracić czas?
Jakie są cele naszego gabinetu?
Jak najszybsza interwencja przekładająca się na szybszy powrót do zdrowia, wykorzystanie plastyczności mózgowia i reintegracji sensomotorycznej, zwiększone pobudzenie pacjenta przez ćwiczenia wykonywane samodzielnie i z pomocą rodziny. Rehabilitacja to nie spacer po parku. Pacjent musi zrozumieć, że zależeć na powrocie do zdrowia musi jemu bardziej niż fizjoterapeucie, ponieważ ten ostatni jest zdrowy i jest to tylko jego zawód ukierunkowany pod kątem pomagania innym. Więc trzeba brać się do pracy, bo tylko od nas zależy wynik końcowy.
Kolejnym celem jest wzajemne zaufanie pacjenta i terapeuty, które pozwoli przebrnąć przez liczne stresowe sytuacje w trakcie rehabilitacji, bieżące informowanie rodziny o stanie i najlepszych metodach terapeutycznych, a także co robić i czego unikać. Ostatnim zaś celem jest zmniejszenie nakładów, które rodzina i pacjent muszą włożyć w powrót do zdrowia.
Szybka i odpowiednio ukierunkowana terapia jest skuteczniejsza niż długotrwałe wyczekiwanie w kolejkach NFZ.
Dodatkowe porady na temat rehabilitacji znajdziesz poniżej:
Rehabilitacja po udarze mózgu →
Rehabilitacja po wszczepieniu endoprotezy →
mgr Jakub Lisiecki