Skoliozy - leczenie wad postawy


Skolioza (łac. Scoliosis, z gr. skoliós - krzywy) - zgodnie z obecnym światopoglądem pacjentów a niekiedy i lekarzy rehabilitacji jest to boczne skrzywienie kręgosłupa. Niestety, proszę Państwa ludzki kręgosłup jest na tyle skomplikowany, że jakąkolwiek zmianę rozpatrujemy trójpłaszczyznowo:

1. skrzywienie w płaszczyźnie czołowej (boczne skrzywienie kręgosłupa).

2. skrzywienie w płaszczyźnie czołowej (boczne skrzywienie kręgosłupa).

3. skrzywienie w płaszczyźnie poziomej (rotacja i torsja kręgów).

Liczba potencjalnych zmian w obrębie stawów kręgosłupa, żeber, mostka, miednicy i barków jest ogromna. Samo zrozumienie istoty schorzenia wymaga dobrego poznania pacjenta, zapoznania się z jego przypadkiem całą kartoteką radiologiczną i licznymi badaniami, i ciągłe przypominanie sobie palpacyjnie zmian w położeniu kręgów.

Dlaczego warto leczyć skoliozę w terapii indywidualnej, a nie na gimnastykach korekcyjnych?

Proszę sobie wyobrazić jaki wpływ ma skolioza na kręgosłup. Boczne skrzywienie kręgosłupa w odcinku piersiowym prawostronne spowoduje przesunięcie w odcinkach lędźwiowym i szyjnym lewostronne, co spowoduje skośne ustawienie miednicy i głowy; obniżenie łopatki lewej i podwyższenie prawej.

Na to wszystko nałoży się skrócenie kończyny prawej. Nie wspominam już o patologicznym utrwaleniu napięcia mięśni i stereotypie funkcjonowania takiego pacjenta. Sami teraz Państwo rozumiecie jak duża jest liczba potencjalnych kombinacji ruchu u jednego pacjenta i jak trudno wypracować pozycje i ćwiczenia zmniejszające zaburzenie. Dobrze, teraz proszę sobie wyobrazić grupę pięciu młodych niezdyscyplinowanych pacjentów. Terapeuta by dobrze pracować musi skupić się na jednym tylko przypadku. Pięciu pacjentów stanowi niemożliwe do zapamiętania kombinacje.

Pytanie, które wypadałoby zadać to dlaczego wszystkie dzieci na gimnastykach korekcyjnych mają jednakowe ćwiczenia?

Otóż to według mnie ćwiczenia gimnastyki korekcyjnej jako ćwiczenia niecelowane, bez stosowania nowoczesnych technik leczenia czy plastrowania są niepotrzebną stratą zdrowia waszego Dziecka, a także waszego czasu i nerwów. Niestety niska świadomość społeczna w dziedzinie fizjoterapii sprawia, że ten bastion długo jeszcze będzie w Polsce funkcjonować. Na szczęście coraz więcej młodych fizjoterapeutów oferuje prowadzenie gimnastyk indywidualnych z młodymi pacjentami.

 

Dowiedz się komu możemy pomóc?

Komu możemy pomóc? →

 

 

mgr Jakub Lisiecki

 

Metody Terapii →

Zaufali Nam

Z naszych usług korzystali: Włocławski Klub Piłkarski "Włocłavia", Stowarzyszenie "Futsal" z Włocławka, Drużyna wojów Inog z Torunia, Włocławska Grupa Paintballowa "Bulldogs", Stowarzyszenie SFTR z Konina, Klub Koszykówki Anwil S.A, Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego oraz klub "Lider"

Nasi Partnerzy →

Godziny Wizyt


 W TYGODNIU  8.00 - 20.00


Kontakt

Gabinet CADUCEUS
mgr Jakub Lisiecki
ul. Łubna 5C
87-800 Włocławek

602 775 153

biuro@caduceus.pl

Znajdziesz Nas