Masaż Klasyczny - Masaż jest to oddziaływanie bodźcami mechanicznymi na tkanki organizmu, które przyczynia się do poprawy psychofizycznej. Wykorzystywany jest najczęściej w rehabilitacji leczniczej, stanowi jedną z metod fizjoterapeutycznych, profilaktycznych a także w praktyce sportowej gdzie jest jednym ze środków stosowanych w procesie tzw. odnowy biologicznej.
W zależności od sytuacji masaż klasyczny może być wykonywany w formie zabiegu całościowego lub częściowego. Jest wykonywany bezpośrednio na ciele osoby masowanej przy użyciu środka poślizgowego, np. oliwki, kremu, talku lub maści leczniczej.
1. Masaż działa przeciwbólowo, polepsza odżywianie tkanek, regeneruje mięśnie, reguluje napięcie mięśniowe, zwiększa elastyczność i sprężystość mięśni, zmniejsza tkankę tłuszczową, przyspiesza przemianę materii, uaktywnia przepływ krwi i limfy.
2. W czasie masażu odprężamy się i relaksujemy. Odpręża się też nasze ciało, miejsca pełne napięcia i bólu zostają rozprężone. Regularne stosowanie masażu głównie polepsza samopoczucie, koryguje istniejące zmiany układu kostnego, zmniejsza napięcie mięśniowo – nerwowe Masaż klasyczny jest jednym ze sposobów upiększenia ciała, poprawienia wyglądu skóry, która jest lepiej dotleniona i odżywiania.
Masaż Segmentarny - jest metodą terapii neuroodruchowej. Został opracowany w latach 50tych przez Niemców. Oparty jest na powiązaniach między pewnymi obszarami skóry, tkanki podskórnej, mięśniowej i okostnej, a także naczyniami i narządami wewnętrznymi unerwianymi przez ten sam segment rdzenia kręgowego. Przedstawione powiązania powodują, że procesy chorobotwórcze toczące się w jednej tkance lub narządzie wewnętrznym wywołują zmiany w odpowiedniej tkance mięśniowej, łącznej, okostnej i na powierzchni skóry, co objawia się jako tzw. bóle rzutowane. Poprzez działanie na powłoki ciała technikami ręcznymi możemy wpływać na regulację działania narządów, wpływać leczniczo na organizm. Masaż musi być poprzedzony technikami diagnozującymi. W masażu segmentarnym ciało podzielone jest na określone segmenty, które podlegają masażowi.
Masaż Izometryczny (masaż ujędrniający) - stosowany jest w rehabilitacji w stanach po częściowym unieruchomieniu kończyn, tam gdzie nastąpił częściowy zanik lub osłabienie mięśnia, najczęściej po urazach, złamaniach lub dłuższej rekonwalescencji z powodu innych schorzeń. Wykorzystuje się go również jako masaż wyszczuplający – poprzez redukcję podskórnej tkanki tłuszczowej oraz masaż przyczyniający się do wzrostu masy i siły mięśniowej. Masaż izometryczny polega na intensywnym masowaniu mięśni podczas skurczu izometrycznego (napięcie mięśni bez wykonywania ruchu w stawie, czyli bez skracania długości mięśnia).
Występuje w kilku formach, jako masaż:
- przedwysiłkowy - mający na celu przygotowanie organizmu do wysiłku sportowego, stosowany jako uzupełnienie rozgrzewki, powoduje rozgrzanie stawów i ścięgien, rozluźnienie mięśni, dzięki czemu wzrasta ich elastyczność
- międzywysiłkowy - masaż wykonywany w przerwach między wysiłkami, jego celem jest potrzymanie wysokiej aktywności organizmu w trakcie zawodów, masaż zaopatruje mięśnie w tlen i substancje odżywcze, usuwa szkodliwe substancje, dzięki czemu uzyskują większą zdolność do pracy, szybciej się regenerują, podnosi się ich napięcie i elastyczność
- powysiłkowy - mający na celu skrócenie czasu regeneracji organizmu po intensywnym i długotrwałym wysiłku; jego głównym zadaniem jest poprawa rozprowadzenia krwi a szczególnie limfy, a także zmniejszenie powysiłkowego napięcia mięśniowego
- izometryczny - wspomagający trening masy mięśniowej, ma na celu spowodowanie szybkiego przyrostu masy i siły mięśni, zabieg polega między innymi na oddziaływaniu na mięsień napięty izometrycznej.
Masaż Limfatyczny (odchudzający) - masaż limfatyczny jest formą oddziaływania na organizm człowieka bodźcami mechanicznymi w postaci ucisków na tkanki, w formie przesuwającej, przepychającej, wyciskającej lub tłoczącej w celu usprawnienia krążenia limfatycznego. Do głównych zadań masażu limfatycznego należą:
- przeciwdziałanie lub likwidacja obrzęków zapalnych, chłonnych lub zastoinowych
- poprawienie warunków odżywczych tkanek
- przyspieszenie usunięcia z organizmu produktów przemiany materii
Masaż limfatyczny stosowany jest w kosmetyce jako najskuteczniejszy masaż odżywczy i odchudzający oraz likwidujący cellulit. Szczególnie dobre efekty daje u osób, które intensywnie ćwiczą, co dodatkowo pomaga w spalaniu uwolnionych toksyn i tłuszczów. Zalecany jest również w przypadku żylaków. Ponieważ poprawia krążenie, jest bardzo wskazany dla kobiet wykonujących pracę wymagającą długotrwałego stania lub siedzenia. Po zabiegu odczuwa się odprężenie i lekkość. Masaż limfatyczny pomaga likwidować obrzęki, oraz uczucie ciężkich, zmęczonych nóg. W sporcie zalecany jest po dużym wysiłku fizycznym. Stosowany jest również, jako zabieg kosmetyczno – relaksacyjny.
mgr Jakub Lisiecki