Stwardnienie rozsiane - rehabilitacja


 

Stwardnienie rozsiane (łac. sclerosis multiplex, SM, ang. multiple sclerosis, MS) – przewlekła, zapalna, demielinizacyjna choroba ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do wieloogniskowego uszkodzenia (demielinizacji i rozpadu aksonów) tkanki nerwowej.

Choroba ma najczęściej przebieg wielofazowy z okresami zaostrzeń i poprawy. Częstość jej występowania zależy od rejonu geograficznego i waha się od 2 do 150 na 100 000 ludności w zależności od kraju i konkretnej populacji. Stwardnienie rozsiane zostało po raz pierwszy opisane w 1868 przez Jeana-Martina Charcota.

W ogólnym rozumieniu SM jest chorobą dotyczącą komórek nerwowych (neuronów), glejowych (oligodendrocyty), komórek odpornościowych mózgu (mikroglej) w której dochodzi do uszkodzenia otoczki mielinowej wokół wypustek komórek nerwowych, co powoduje niemożność prawidłowego przekazywania impulsów wzdłuż dróg nerwowych w mózgowiu i rdzeniu kręgowym. Nazwa "stwardnienie rozsiane" odzwierciedla rozsianie procesu patologicznego w różnych miejscach układu nerwowego, jak również rozsiew zmian w czasie.

Leczenie?

Obecnie nie jest znane leczenie przyczynowe stwardnienia rozsianego, jednak znaczna liczba chorych na świecie i prowadzący do inwalidztwa przebieg choroby sprawiają, że na świecie przeprowadza się liczne próby lecznicze z coraz to nowymi substancjami farmakologicznymi.

Fizjoterapia?

Rehabilitacja skupia się na poprawie konkretnych upośledzonych funkcji by pacjent jak najdłużej funkcjonował niezależnie. Odpowiednio ukierunkowana znacznie poprawia jakość i długość życia. Z doświadczenia widać przywracanie utraconych wcześniej funkcji co świadczy o regeneracji układu nerwowego i możliwości zatrzymania choroby.

Gabinet Fizjoterapii "Caduceus" jest partnerem Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego na obszarze Włocławka. Kilkadziesiąt osób chorych na stwardnienie rozsiane w ciągu najbliższego roku będzie mogło korzystać z rehabilitacji dotowanej przez UE nie płacąc za nią.

 

Dodatkowe porady na temat rehabilitacji znajdziesz poniżej:

Rehabilitacja po udarze mózgu →

Rehabilitacja Funkcjonalna →

Rehabilitacja po wszczepieniu endoprotezy →

 

 

mgr Jakub Lisiecki

 

Metody Terapii →

Zaufali Nam

Z naszych usług korzystali: Włocławski Klub Piłkarski "Włocłavia", Stowarzyszenie "Futsal" z Włocławka, Drużyna wojów Inog z Torunia, Włocławska Grupa Paintballowa "Bulldogs", Stowarzyszenie SFTR z Konina, Klub Koszykówki Anwil S.A, Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego oraz klub "Lider"

Nasi Partnerzy →

Godziny Wizyt


 W TYGODNIU  8.00 - 20.00


Kontakt

Gabinet CADUCEUS
mgr Jakub Lisiecki
ul. Łubna 5C
87-800 Włocławek

602 775 153

biuro@caduceus.pl

Znajdziesz Nas