Rehabilitacja po udarze i rozpoznanie udaru


 

Jak można zapobiec udarowi?

Jednym ze sposobów jest jak najszybsze rozpoznanie udaru.

Jeśli to udar niedokrwienny to istnieje szansa podania leków trombolitycznych rozpuszczających skrzep i całkowite lub choć częściowe cofnięcie objawów. Od momentu rozpoczęcia się udaru do podania leku mamy tylko 3 godziny. Wiele polskich placówek odmawia podania leków trombolitycznych lub zasłania się czasem powyżej TRZECH godzin od wystąpienia. Jeśli spóźnili się państwo 15 minut pozostaje długotrwała rehabilitacja neurologiczna.

Zastrzyk nie daje 100% szans ale znacznie powiększa nasze szanse. Dlatego część pacjentów okłamuje lekarzy o czasie rozpoczęcia się udaru by mimo wszystko lek dostać. Walczmy o swoje prawa!

Prewencja udaru mózgu opiera się w głównej mierze na zdrowym trybie życia i obejmuje to: kontrolę ciśnienia krwi, wykluczenie migotanie przedsionków. Obniżenie poziomu cholesterolu, sodu, i zawartości tłuszczów.

Suplementy witaminy B prawdopodobnie chronią przed udarem - badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Zhengzhou w Chinach sprawdzało czy suplementy witaminy B mogą zmniejszyć ryzyko udaru u ludzi. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Neurology.

Jedzenie dużej ilości pomidorów zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Pomidory są bogate w likopen, potężny przeciwutleniacz. W badaniu opublikowanym w Neurology w 2012 roku stwierdza, że osoby regularnie spożywające pomidory mają 60% mniejsze szanse na udar.

Dieta śródziemnomorska zapobiega genetycznemu ryzyku udaru - mutacja czynnika transkrypcji, takich jak 7 - ( 2 TCF7L2 ) genów, które są związane z rozwojem cukrzycy typu 2, wiąże się również z ryzykiem udaru, szczególnie, gdy osoba jest homozygotą (zawiera dwie kopie wariantu genu ). Naukowcy z CIBER Fisiopatología de la Obesidad r Nutriciόn, Hiszpanii i Tufts University USA, stwierdził, że dieta śródziemnomorska może chronić homozygotycznych nosicieli wariantu genu.

Picie alkoholu tylko z umiarem oraz odrzucenie papierosów, prawidłowe leczenie cukrzycy. Regularne ćwiczenia fizyczne w swoim progu wysiłkowym. Zarządzanie stresem, unikanie narkotyków.

Badania wykazały również, że picie trzech filiżanek herbaty dziennie zmniejsza ryzyko udaru mózgu. Biorąc leki zapobiegawcze, takie jak leki antypłytkowe i przeciwzakrzepowe w celu zapobiegania tworzeniu się zakrzepów krwi.

Jednocześnie Amerykanie przeprowadzili badania wykazujące, że wystarczy by być szczęśliwym i uniknąć udaru. Badania przeprowadzono na University of Texas Medical Branch at Galveston.

 

Dodatkowe porady na temat rehabilitacji znajdziesz poniżej:

Rehabilitacja neurologiczna →

Rehabilitacja funkcjonalna →

Rehabilitacja po wszczepieniu endoprotezy →

 

mgr Jakub Lisiecki

 

Metody Terapii →

Zaufali Nam

Z naszych usług korzystali: Włocławski Klub Piłkarski "Włocłavia", Stowarzyszenie "Futsal" z Włocławka, Drużyna wojów Inog z Torunia, Włocławska Grupa Paintballowa "Bulldogs", Stowarzyszenie SFTR z Konina, Klub Koszykówki Anwil S.A, Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego oraz klub "Lider"

Nasi Partnerzy →

Godziny Wizyt


 W TYGODNIU  8.00 - 20.00


Kontakt

Gabinet CADUCEUS
mgr Jakub Lisiecki
ul. Łubna 5C
87-800 Włocławek

602 775 153

biuro@caduceus.pl

Znajdziesz Nas