Skręcenie? Drenaż limfatyczny i bandażowanie


 

Skręcenie, dystorsja (łac. distorsio) - uraz polegający na przekroczeniu fizjologicznego zakresu ruchu w stawie. Na wskutek skręcenia może dojść do uszkodzenia torebki stawowej, więzadeł, chrząstki stawowej, a niekiedy także uszkodzenia fragmentów kostnych.

Skręcenie i co dalej? Karetka szpital i gips?

Jeśli nie potrzebujesz poleżeć sobie w domu na L4 to polecam jednak udać się do fizjoterapeuty, któremu nieobce są tematy drenażu limfatycznego i bandażowania sportowego.

W zależności od rodzaju uszkodzenia aparatu stawowego wyróżnia się skręcenie:

I° – naciągnięcie torebki i więzadeł

II° – rozerwanie torebki stawowej

III° – rozerwanie torebki stawowej i więzadeł

IV° – oderwanie więzadeł z fragmentem kostnym (awulsja)

Dominujące objawy skręcenia to:

  • ostry ból w okolicy stawu ograniczający jego ruchomość
  • obrzęk i krwawy wylew w miejscu uszkodzonych włókien torebki stawowej
  • wysięk śródstawowy

Dzięki rozwojowi amerykańskiej ligi futbalowej mamy do dyzpozycji masę narzędzi pomagających w szybszej rekonwalescencji pacjentów i tak np. Produkty firmy Jaybird lub Mueller pozwalają odpowiednio zaopatrzyć staw tzw. Cobanem lub Cobird.

Taśmy te są elastyczne i posiadają elementy samoprzylepne co wpływa na stabilizację stawu po uszkodzeniu.

Najważniejsze po urazie to szybko reagować. Najpierw schładzamy staw, przeprowadzamy drenaż limfatyczny, stosujemy silne środku przeciwobrzękowe jak stadiopasta po czym całość zaopatrujemy silnie elastyczną taśmą typu Cobird lub Jaylastick. W następnych dniach stosujemy tylko drenaż, lekkie środki przeciwbólowe i stabilizacje pamiętając o regularnym schładzaniu.

Co zyskujemy?

Najważniejsze to bezpieczeństwo, lepszą regenerację niż po standardowym gipsie (poza stopniem IV) mamy pewność uniknięcia choroby Sudecka i szybszy powrót do czynnego sportu. Pamiętać należy, że gips źle założony bywa fatalny w skutkach, nieważne czy mamy do czynienia ze złamaniem czy skręceniem zawszę warto poznać alternatywy z powodzeniem stosowane w cywilizowanym świecie.

 

Dodatkowe informacje na temat oferty świadczonych zabiegów znajdziesz poniżej:

Oferta zabiegów →

 

 

mgr Jakub Lisiecki

 

Metody Terapii →

Zaufali Nam

Z naszych usług korzystali: Włocławski Klub Piłkarski "Włocłavia", Stowarzyszenie "Futsal" z Włocławka, Drużyna wojów Inog z Torunia, Włocławska Grupa Paintballowa "Bulldogs", Stowarzyszenie SFTR z Konina, Klub Koszykówki Anwil S.A, Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego oraz klub "Lider"

Nasi Partnerzy →

Godziny Wizyt


 W TYGODNIU  8.00 - 20.00


Kontakt

Gabinet CADUCEUS
mgr Jakub Lisiecki
ul. Łubna 5C
87-800 Włocławek

602 775 153

biuro@caduceus.pl

Znajdziesz Nas